Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Divider Text

VJEROVALI ILI NE Fenomenalne morske šparoge (salikornija) povremeno se mogu kupiti u Sparovim supermarketima

salikornija

Salikornija spada među najatraktivnije jestivo bilje na cijelom svijetu; na engleskom salkorniju još zovu samphire ili sea beans. U Hrvatskoj se uvriježio naziv morske šparoge, premda salikornija/caklenjača, samo izgledom pomalo podsjeća na šparoge, okusom nimalo.

Salikornija je biljka koja raste na pješčanim plažama i u močvarnim područjima blizu mora. Uspijeva u Europi, Sjevernoj Americi, južnim dijelovima Afrike i južnoj Aziji. Jako je hrskava, iznimno slana, s fantastičnim osvježavajućim, mineralno-zelenim okusom. Salikorniju je u hrvatskim restoranima, koliko nam je poznato, prvi koristio Jeffrey Vella još dok je prije dvanaestak godina vodio Esplanadine kuhinje.

pasta-salikornija

Danas se proširila na cijeli hrvatski fine dining, ali je ušla i u višu bistronomiju. Prošlog smo pondjeljka  u Agavi chefa Belizara Miloša jeli izvrsnu pastu sa salikornijom. Budući da salikornija na hrvatskom tržištu hrane uživa relativno egzotičan status, prilično smo se iznenadili kad smo je negdje oko lanjskog Badnjaka ugledali u kutu riblje vitrine u Sparovom supermarketu u Branimirovoj. Salikorniju smo ponovno vidjeli u ribljem hladnjaku Spara u Branimirovoj ove nedjelje.

Kupili smo četvrt kilograma što je više nego dovoljno za ozbiljno jelo za četvero (kilogram salikornije košta 109 kuna). Prodavač nije odmah shvatio što tražimo, da bi zatim kazao “Aha, vi želite morsku travu.”

Ovdje prvo valja reći da se salikornija može jesti sirova i sama. Riječ je valjda o jednom od najzdravijih i najaromatičnijih snackova na svijetu. Deset dekagrama salikornije ima malo više od 100 kalorija, s točno nula posto masnoće i nula posto ugljikohidrata. No, 100 grama salikornije prilično je velika količina, koju ne možete pojesti cijeli dan.

Mi smo salikorniju pridružili malo nezdravijem okruženju: na izbornu smo nedjelju kuhali carbonaru s mladim graškom i zelenim vrtnim šparogama, kojoj smo dodalii hrpicu salikornije kad je pasta već bila gotova, da bi se salikornija tek lagano ugrijala.

Konačni se rezultat može opisati i kao oduševljavajući višak klorofila, zelenih okusa , minerala i prirodne soli, koji se fantastično složio s Puligny Montrachetom Vicenta Bacheleta. Salikornija, koje nema svaki dan, spada među najviše i najvrednije gastronomske domete hrvatskih supermarketa.

ČOKOLADA
Plava
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
  • BUZZ
  • RESTORANI
  • VINO
  • HOTELI
  • MIKSOLOGIJA
  • KONTAKT
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.

VJEROVALI ILI NE Fenomenalne morske šparoge (salikornija) povremeno se mogu kupiti u Sparovim supermarketima

by Kult Plave Kamenice time to read: 2 min