Restoran po restoran, od grada do grada, korona virus mijenja svjetski restoranski krajolik. Usred pandemije korona virusa u svibnju, milanski chef Yoji Tokuyoshi zatvorio je, zamrznuo kako kaže, svoj cijenjeni restoran i u njegovu prostoru otvorio Bentotecu, wine bar s jednostavnijim japanskim jelima i dostavom bento boksova. Tokuyoshi je postao poznat još kao sous chef Massimu Botturi u Osteriji Francescani.
S otvaranjem vlastitog restorana 2014. u gastronomiju je uveo novi pojam, kontaminiranu talijansku kuhinju, ne japansko-talijanski fusion ni talijansku kuhinju s japanskim utjecajima, nego novo razmišljanje o komunikaciji tradicija, koje je rezultirao amblematskim jelima poput rižota s wagyu govedinom i kamenicama ili Gyotaku skušom.
Nekoliko godina Tokuyoshi je radio izvrsno, s nepravednom jednom Michelinovom zvjezdicom jer zasluživao je čvrste dvije, a onda je došla korona. I morao je zatvoriti. Da preživi, počeo je prodavati bento boksove. U svibnju je u intervjuu za Identita Golose rekao da se uopće ne stresira zbog toga, jer je ionako razmišljao o otvaranju novog, neformalnijeg restorana u Milanu. Pandemija je ubrzala stvari i donekle ih promijenila.
Umjesto na novoj lokaciji, Bentotecu je otvorio u prostoru svog glavnog restorana, pa onda počeo razmišljati da kad rujnu bude ponovno otvarao restoran sve napravi sve novo, Yoji Tokuyoshi 2, u novom prostoru i s novim konceptom. Ovih dana, međutim, Tokuyoshi je na Instagramu objavio novi plan.
Na fotografiji na kojoj stoji ispred restorana s natpisom “Ne želim zatvoriti Bentotecu, chef je napisao: Kaže se da mnogi žele mijenjati svijet, a nitko sebe. Mi smo se promijenili u @bentotecamilano. Bila je do hrabra odluka ali prije svega pitanje preživljavanja. U kratko vrijeme to je postao način da našim gostima ponudimo ono što i sami trebamo: radost, lakoću, dobru hranu i dobro vino. I ništa, prezabavno nam je da bismo je zatvorili. Presretni smo da vam možemo najaviti da su rezervacije otvorene od 2. rujna i da do kraja godine ostajemo u Via San Calocero 3.”
Milano je tako izgubio Tokuyoshi na dulje vrijeme nego što se očekivalo, ali je zauzvrat dobio nešto novo, što je publika očito trebala (Bentoteca prodaje i neke samo prividno jednostavne stvari poput Kabayaki jegulje i Sabakatsu skuše). A Tokuyoshi se pridružio značajnom broju uspješnih chefova koji ne žele otvarati svoje flagship restorane dok su na snazi protuepidemiološke mjere i dok ne znaju kako će se pandemija najesen odraziti na propise, zdravlje ljudi i na ekonomiju. A ta odgađanja mogla bi imati značajne posljedice.