Prije par dana završila je još jedna serije The Great British Bake Offa, najboljeg televizijskog kuharskog realityja. Pobjeda Rahula Mandala podijelila je mišljenja gledatelja na internetu, ali kritičari su jednoglasno ishvalili serijal.
Rahul Mandal je indijski znanstvenik iz Kalkute, koji je u Veliku Britaniju došao prije sedam godina na doktorat. Rahul je u finalu pobijedio Rubi i Kim-Joy, u disciplinama krafni, kruha pečenog na otvorenoj vatri i “jestivog pejsaža”. Mandal se za show prijavio još lani, ali je ispao već nakon telefonskog intervjua.
Njegovi kolege iz Centra za napredna istraživanja nuklearne energije u civilnoj industriji iz Rotherhama (Nuclear AMRC), kažu da je Rahul prvi neuspjeh iskoristio za učenje. Svaki dan na posao je donosio kolače, torte, kruhove i tražio recenzije kolega. Prestao je donositi jela kad je dobio vijest da je primljen kao kandidat u sezoni 2018.
Rahul, koji je suce impresionirao ambicioznim receptima, rekao je da novu platformu koju je dobio pobjedom na The Great British Bake Offu želi iskoristiti da ohrabri druge na počnu kuhati i peći, posebno muškarce. “Kuhanje je znanost, kombinacija fizike, kemije i inženjerstva,” rekao je,” nije istina da muškarci to ne mogu.”
Rahul je mogao, pripremao se za natjecanje dok je radio na kompleksnim tehnološkim istraživanjima. Dio gledatelja uvjeren je da su pobjedu zaslužile sjajne Rubi i Kim-Joy, ali u suce The Great British Bake Offa se ne sumnja. Mnoge odluke sudaca i potezi natjecatelja izazivali su oluje na društvenim mrežama. Zadnja prije Rahulove pobjede bila je mega-rasprava o tome jesu li suci u zadatak pripreme pita kruha na otvorenoj vatri trebali uključiti umake, jer “dipovi nisu kuhanje” . i je li Rahul prije zadatka s krafnama lagao da nikad u životu nije okusio krafnu. Da ne spominjemo kako su medije odmah nakon zadatka s pita kruhom preplavili recepti i upute za pečenje kruhova na otvorenoj vatri kod kuće.
Otkad se prije osam godina počeo prikazivati na BBC Two a zatim na BBC One, The Great British Bake Off zadržao je vrhunaravni status u svom žanru. Ove godine finale je gledalo 7,5 milijuna ljudi, nešto više nego lani kada ih je bilo 7,3 milijuna. Otkad se emitira na Channel 4 show bilježi bitno manju gledanost nego u prvim sezonama na BBC-ju kada su finala privlačila od 11 do 14 milijuna gledatelja, ali s druge strane, ovih 7,5 milijuna gledatelja jedna je od najboljih statistika u 35 godina povijesti Channela 4.
Kako jedan serijal u kojemu ljudi peku torte pod vrtnim šatorom gotovo cijelo desetljeće može imati rekordnu gledanost, ostati globalno popularan i obraniti status jednog od najvažnijih slastičarskih natjecanja? Odgovor je jednostavan – kvaliteta.
The Great British Bake Off, koji je 2016. dobio BAFTA-u za najbolju zabavnu i reality emisiju, nije show koji se gleda zbog spletki, ispada kuhara niti da bi se vidjelo kako će kandidati podnijeti pritisak agresivnih sudaca.
The Great British Bake Off gleda se koncentrirano, kao školski sat iz kuhanja. Kandidati su ambiciozni i dobro odabrani, scenografija engleskih vrtova sjajna je pozadina za raskošne slastice. No, glavni adut serije su genijalni suci, koji jela komentiraju vrlo strogo ali krajnje kompetentno i pristojno, s milijun dragocjenih informacija o tehnikama i načelima kuhanja.
Show su proslavili Mary Berry, legenda kućnog kuhanja a.k.a. britanska Martha Stewart i slastičar Paul Hollywood, zajedno s voditeljicama Sue Perkins i Mel Giedroyc. Kad su producenti show odlučili preseliti na Channel 4 Marry Berry, Perkins i Giedroyc su napustile The Great British Bake Off, ali Paul Hollywood ga je zajedno sa sutkinjom Prue Leith te ekscentričnim Noelom Fieldingom i Sandi Toksvig u ulogama voditelja, uspješno održao u vrhu sve do ove devete sezone, iz godine u godinu dokazujući da čak ni reality televizija ne mora biti glupa da bi postizala visoku gledanost. Naprotiv.