Carmenere je jedna od dvije bordoške sorte koje su davno, davno napustile Medoc, da bi procvjetale u Južnoj Americi. I dok je malbec zavladao Argentinom, carmenere se unatrag dvadesetak godina smatra autentičnom čileanskom vrstom grožđa. Unatrag dvadesetak godina zato, što se sve do sredine devedesetih carmenere često zamjenjivao s merlotom: brojni vinari, koji su bili uvjereni da uzgajaju merlot, uzparavo su brali carmenere.
Casa Donoso velika je čileanska vinarija, s više od sedam stotina hektara, uglavnom smještenih u dolini Maule, gdje je zapravo nastala čileanska vinska industrija, dok je Bicentario linija vina pokrenuta u čast obilježavanja 200 godina čileanske neovisnosti.
Vino iz 2013. godine tipični je moderni čileanski carmenere: samo je umjereno zadimljen (premda je proveo dvanaest mjeseci u barriqueu), suzdržane je voćnosti (za razliku od džemastih čilanskih voćnih bombi iz devedesetih godina), može se pohvaliti određenom začinskom oštrinom te ja prilično izbalansiran i elegantan. Posjeduje neobično dugi finiš za vino tog ranga cijene, te neodoljivo asocira na bolje linije Conche y Toro, najvažnije čileanske vinske kompanije.
Carmenere Bicentario vrlo je fino vino, idealno za točenje na čaše u barovima i kafićima, kao i u restoranima koji svoje jelovnike baziraju na pečenom mesu. Bicentario je naposljetku vrlo, vrlo dobra vrijednost za novac. Bicentario će, skupa s još nekoliko zanimljivih argentinskihiI čilaneskih vina, uključujući i sjajni Domaine Bousquet, biti predstavljen na latinoameričkoj večeri u Dobrim vinima, koja se održava 4. svibnja u Green Goldu.
Gastropreporuka: Carmenere je ljetna, roštiljska sorta koja dobro kombinira tamno voće i laganu zadimljenost na mirisu, te voćnu slatkoću i umjerene tanine na okusu. Osim klasičnog roštiljskog mesa, bifteci su mu također prirodni saveznik, a napamet nam padaju i sve popularnija barbecue rebrica.