Peri Peri je umak nazvan po afričkoj vrsti bird’s eye čilija s kojim se radi. Na peri periju se temelji milijun recepata afričkoj, portugalskoj, australskoj, južnoameričkoj i nekim sjevernoameričkim kuhinjama. Vjeruje se da su ga u Europu u 15. stoljeću iz Mozambika donijeli portugalski misionari. Peri peri se radi od čilija, češnjaka, limuna, luka, octa i ulja. U njemu se mariniraju piletina, rakovi i mekušci, a može se koristiti i kao umak ili dresing. Ovaj nogometni recept, koji objavljujemo na dan prve utakmice hrvatske reprezentacije na Svjetskom prvenstvu koju igramo s Nigerijom, posveta je ingenioznoj, još neotkrivenoj afričkoj kuhinji i najboljim hrvatskim namirnicama. Zmajski Porter izabrali smo kao idealno pivo uz ljute lignje s kulenom zbog dva razloga. Prvo, lignje spadaju među one morske plodove, koji dobro podnose tamna, gusta i baršunasta pića. Drugo, vrhunska dimljena svinjetina lijepo se slaže s blagom Porterovom slatkoćom, koja se miješa s gorčinom. Ostale nogometne recepte možete pogledati OVDJE.
A još se dobro pije uz….Načelno govoreći, ovo pivo može se piti uz sve moguće kvalitetne kobasice, uz meso s roštilja ali i uz pikantna, ljuta ili kiseloslatka azijska jela jer baršunasta tekstura i dodir slatkoće u pivu ublažavaju snagu čilija i orijentalnih začina .
Sastojci
Za peri peri
Za lignje
Prvo napravite peri peri. U mužaru sameljite lovor i sol, morate dobiti malo krupniji prah. Dodajte ostale sastojke i dobro pomiješajte
Prerežite lignje po duljini i raširite ih. Očistite ostatke membrana i plitko zarežite, da dobijete rešetku na površini. Manje lignje ostavite cijele. Ako vam je praktičnije, narežite lignje na kolutove.
Zakuhajte vodu i stavite je u veliku zdjelu. Lignje (i krakove isto) umočite u vruću vodu na 1 minutu, izvadite i osušite kuhinjskim papirom.
U velikoj tavi na srednje jakoj vatri zagrijte 2 žlice maslinova ulja. Pola kulena smrvite, a pola narežite na tanke štapiće. Kulen pržite na ulju 1-2 minute da dobije svijetlo smeđu boju. Izvadite ga iz tave i ocijedite na kuhinjskom papiru. Vatru pojačajte na maksimum i ispržite lignje, vrlo kratko, ne smiju biti na tavi dulje od minute. Ako imate roštilj, bacite lignje kratko na roštilj umjesto na tavu. Ne smiju se prepeći.
Pečene lignje stavite u zdjelu. Obrišite tavu, ponovo dodajte maslinovo ulje, smanjite vatru i lagano ispržite češnjak, oko 1 minute. Ne smije potamniti. Dodajte peri peri i pustite da 1 minutu krčka na laganoj vatri.
Vratite lignje i kulen u tavu, pojačajte vatru i kuhajte još 1 minutu, da se sve spoji. Posolite i popaprite ako treba. Lignje stavite na vrući tanjur, pospite svježim peršinom i poslužite vruće, s kriškama limuna i hrskavim kruhom.
HRVATSKA-NIGERIJA 2:0
FRANCUSKA-AUSTRALIJA 2:1
ARGENTINA-ISLAND 1:1
PERU-DANSKA 0:1