“Ništa što radimo nije u funkciji čistog efekta. Svaki naš pojedinačni postupak podređen je konačnom okusu. Ako gost ne uživa u okusu hrane, cijeli ovaj posao nema smisla” objašnjavao nam je jučer popodne Eduard Xatruch, jedan od chefova i suvlasnika Disfrutara, trenutno devetog najboljeg restorana na svijetu po World’s 50 Best listi.
Poslije četverosatnog ručka od 24 slijeda, gospodin Xatruch odveo nas je u Disfrutarov laboratorij, gdje nam je, među ostalim, objasnio proces nastanka menija:” Ključan je katalog jela. Mi svako jelo pažljivo katalogiziramo,” pričao je Xatruch dok nam je pokazivao velike fotografije pojedinih jela, “Zatim razmatrano funkcionira li to jelo u kontekstu cijelog menija, je li ono samo po sebi dovoljno dobro i što se na njemu može popraviti. Dosad smo, u pet godina Disfrutara, katalogizirali oko 350 jela. Većina restorana u istom razdoblju kodificira 100 do 150 recepata.”
Disfrutar su 2014. godine otvorili chefovi Mateu Casanas, Oriol Castro i sam Xatruch. Njih su se trojica prije mnogo godina upoznali u kuhinji El Bullija, najvažnijeg restorana u modernoj povijesti gastronomije. Sva su trojica radila s Ferranom Adrijom do zatvaranja El Bullija 2011. godine.
Godinu dana kasnije osnovali su tvrtku bez vanjskog investitora, što im je omogućilo samostalnost, ali im je nametnulo sporiji razvoj: “Počeli smo s osamdeset il devedeset vina, jer više nismo mogli platiti. Sad smo dogurali do nekih sedam stotina etiketa” ponosno je govorio Xatruch, dok nas je vodio kroz vinski podrum.
Casanas, Xatruch i Castro prije Disfrutara pokrenuli su jedan casual restoran na moru, na Costa Bravi, koji i danas radi, da bi u Disfrutaru nastavili s pojedinim segmentima tradicije El Bullija.
Disfrutar nije revolucionaran poput El Bullija, ali koristi puno inovativnih tehnoloških postupaka, pa je, primjerice, umjesto sferifikacije uveo multisferifikaciju, dok tijesto za pizzu izrađuje od japanskog jestivog papira, tankih filmova od dehidriranog škroba u koje se ponekad pakiraju lijekovi. No, kao što kaže Xatruch, sav Disfrutarov hi-tech u funkciji je konačnih okusa, koji su delikatni, čisti i hedonistički, među najfinijima na svijetu.
Dok smo poslije večere u Nomi prije sedam mjeseci zapamtili dva ili tri okusa od dvadesetak jela, poslije ručka u Disfrutaru većina okusa i tekstura još nam se vrtila u glavi. I utoliko je Disfrutar definitivno bolji od Nome. Zanimljivo je i važno da se, usprkos 24 slijeda, nismo osjećali opterećeno i prejedeno, što govori o nutricionističkoj pažljivosti i preciznosti u izradi menija.
Disfrutar gostima nudi dva menija, Gran Classic i Gran Festival. Gran Classic kompilacija je najuspješnijih Disfrutarovih jela, a Gran Carnival je sezonski orijentiran. Kraće verzije menija, one od 23 do 25 jela, koštaju 155 eura, a dulje, od 30 sljedova, stoje 195 eura. Mi smo naručili Gran Carnival, no chef Xatruch dodao je u menije i nekoliko Disfrutarovih klasika. Evo što smo jučer ručali u Disfrutaru:
Među pet deserata posebno su nam se svidjeli čokoladni čiliji i tart s Lagavulinom. Uz ovaj dugački, impresivni ručak probali smo niz vina, uključujući genijalni, pedesetak godina stari Sherry Fino Sanchez Romate i Beronia Reservu iz 1983., klasičnu, mekanu, zrelu Rioju.
Disfrutarova blagovaonica uređena je tako da goste asocira na katalonsku obalu; čak su i stolovi, na kojima nema stolnjak napravljeni su od svijetlih keramičkih pločica. Da biste došli do blagovaonice, morate proći kroz bar od svijetlog, toplog drva, i kroz potpuno otvorenu kuhinju, u kojoj radi 35 kuhara. Restoran prima četrdesetak gostiju. Servis je doslovno savršen, jedan od najboljih koje smo ikada igdje doživjeli, a račun od 602 eura za dvoje bitno je niži nego u drugim europskim restoranima takvog ranga. Disfrutar, jedinstveni spoj progresivnog hi-tech kuhanja i čistog hedonizma, u ovom je trenutku jedna od najvećih svjetskih gastronomskih atrakcija.
DISFRUTAR
Carrer Villarroel 163, Barcelona
HRANA 5/5 VINA 5/5 SERVIS 5/5 AMBIJENT 5/5
sve kreditne kartice