Pet nat među hrvatskom vinskom publikom izaziva brzu i trajnu ovisnost. Pet Nat, petillant naturel, oznaka je za pjenušavo, najčešće mutno nefiltrirano vino koje se proizvodi od prirodno uzgojenog grožđa, metodom sličnom methode ancestrale iz Limouxa u Languedocu, gdje su se pjenušci proizvodili ranije nego u Champagni.
Pet nat se puni u boce prije nego što vino završi fermentaciju, tako da ugljični dioksid nastaje prirodno, bez dodatka šećera. U šampanjskoj se metodi šećer u raznim oblicima dodaje dvaput; prvo kao liquer de tirage i drugi put nakon degoržacije kao ekspedicijski liker.
Tomci s Plešivice ovog su proljeća proizveli prvi hrvatski pet nat, od graševine iz biodinamičkog vinograda. Neki veoma kompetentni poznavatelji i poštovatelji vina obitelji Tomac, nisu bili oduševljeni, smatrajući ga prejednostavnim. No, veći dio vinske javnosti i brojni potrošači zaljubili se na prvi gutljaj, o čemu svjedoči i drugo mjesto koje je ovaj originalni pjenušac osvojio u izboru za Vino godine Kulta Plave Kamenice.
Pet nat vinarije Tomac lakopitak je kao dobar češki pilsner, intenzivno aromatičan s jako puno krušaka i jabuka na nosu i nepcu, a opet fokusiran i vibrantan. Pet nat Tomčevih izazvao je masovni pokret hrvatskog pet nata, koji se sada proteže od Plešivice do zapadne Istre.