Jim Clenenden, vlasnik vinarije Au Bon Climat , umro je u 68. godini. Au Bon Climat iz Santa Barbare prva je kalifornijska vinarija koja je proizvodila zaista vrhunski pinot noir; Au Bon Climat, premda razmjerno mala operacija koja nikad nije premašila godišnju proizvodnju od 600 tisuća boca, prije tridesetak je godina uživala status jedne od najvažnijih američkih vinskih kuća.
U vrijeme kad su skoro svi kalifornijski pinoti bili nesnošljivo džemasti, robusni, prekoncentrirani i općenito vinificirani suprotno duhu te plemenite sorte, Au Bon Climat proizvodio je elegantna, lepršava, vibrantna i šarmantna vina, koja su dolazila na vinske liste ne samo kalifornijskih i njujorških, nego i londonskih, berlinskih pa čak i pariških restorana; u ljeto 2002. godine vidjeli smo Clenendenov Cuvee Isabelle u pariškom Williy’s Wine Baru.
U devedesetim smo godinama popili mnogo buteljki s trokutastom etiketom i logom Au Bon Climat. Uglavom se radilo o pinotima s oznakom Talley Vineyards i Bien Nacido Vineyards. Pili smo ih najčešće u New Yorku, ali i u Londonu, jer su bili mnogo jeftinijii od vrhunskih burgundskih pinota, a opet fantastično privlačni, s onom svilenakstom teksturom koja je nedostižna za barem 95 posto svjetskih proizvođača cnog pinota.
Au Bon Climat svojim je vinima otvorio prostor za kasnije briljantne kalifornijske proizvođače pinot noira, poput Kosta Browna ili Littoraia. Au Bon Climat proizvodio je i vrlo solidne, svježe chardonnaye, sasvim drukčije od onih masivnih, putrastih iz Napa Valleya, kao i odlične barbere.
Jim Clenenden rođen je u Akronu, u Ohiu 1953. godine. U Santa Barbari je studirao pravo i to s odličnim ocjenama, sve dok jedno ljeto nije odlučio provesti u Burgundiji i u Champagni. Pošto se vratio iz Francuske, odustao je od pravnog fakulteta, pa se počeo baviti vinima. Krajem sedamdestih zaposlio se kao pomoćni enolog u vinariji Zaca Mesa. Godine 1982. osnovao je Au Bon Climat. Ostalo je povijest; veoma važan segment povijesti za kalifornijsku i svjetsku vinsku industriju.
U povodu Clenendenove smrti Jancis Robinson zapisala je da je “svijet vina puno siromašniji bez ovog hrabrog pionira.”